Koža dojenčkov in otrok se bistveno razlikuje od kože odraslih v več pomembnih anatomskih in fizioloških lastnostih: je tanjša, in nima še dovolj razvitih zaščitnih funkcij zato se na zunanje škodljive snovi bolj občutljivo odzove in zahteva posebno nego in zaščito. Koža dojenčkov ima enako število plasti kot koža odraslih, vendar so le-te občutno tanjše. Posledično je koža bolj občutljiva za kemične, fizikalne in mikrobne vplive ter nagnjena k izsušitvi. Dodatno, dojenčkova koža je tudi bolj občutljiva za UV-žarke zato je treba kožo ustrezno zaščititi pred škodljivimi zunanjimi vplivi z izbiro pravih proizvodov za nego, ki upoštevajo posebne potrebe občutljive kože otroka. Do približno 6. leta se struktura kože in njene tvorbe povsem razvijejo in so enake kot pri odraslih.
Dojenčku pogosto privoščite masažo. Izkoristite trenutke nege in vtirajte izdelke toliko časa, da se vpijejo. Posebej masirajte rokice, dlani, prsni del in trebušček. Masaža naj bo namenjena tudi temu, da se s svojim otrokom še bolj zbližate. Masaža je zelo učinkovita tudi za pomiritev in uspavanje otroka. Tudi med umivanjem se pogovarjajte z vašim otrokom, saj tudi to pozitivni vpliva na njegov razvoj.
Osnovna nega
Preden začnete, si vedno dobro umijte roke. Uporabljajte izdelke, ki so namenjeni negi izključno otroške kože. Posebno pozornost namenite očem, nosu in ušesom. Zelo pomembno je, da poskrbite, da so čisti in zdravi.